Neděle, 19 srpen 2018
Žonglérská komunita . . . . Žonglérská komunita . . . .Žonglérské vystoupení . . . . Žonglérské vystoupení . . . . Zongluj.cz obchod . . . .Firelovers.com obchod Firelovers.com obchod
Strach na jevišti Tisk E-mail
Napsal Olí   
Pondělí, 26 červen 2006

Strach na jevištiStrach na jevišti a jak se ho zbavit

aneb poutavé čtení na pokračování - část první

Tento článek byl vytvořen z příspěvků poslaných na fórum www.jugglingdb.com -> rec.juggling. U každého části je odkaz na původní příspěvek. Všem autorům patří naše poděkování.

Originál článku: www.jugglingdb.com - Collective wisdom on Stage Fright

Stručná osnova celého článku (= na co se můžete těšit v dohledné budoucnosti).

 • Co je strach na jevišti?
 • Příčina strachu na jevišti
 • Příznaky strachu na jevišti
 •  
 • A jak se s ním vyrovnat ze strachem na jevišti?
 • plánování vystoupení
 • metoda postupného zvykání
 • sebedůvěra a trénink
 • zklidnění

Co je strach na jevišti?

Příčina strachu na jevišti

(z rec.juggling: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ])
Fyzické příznaky strach jsou způsobeny uvolněním adrenalinu (neboli epinephrinu) - hormonu, který se uplatňuje při stresových situacích.

Pokud je člověk pod psychickým nebo fyzickým tlakem, sympatický nervový systém začne mít navrch před parasympatickým systémem, což má tyto fyzické účinky:

 • - zorničky se rozšiřují
 • - vzrůstá tepová frekvence a výkon srdce
 • - životní funkce které nejsou primárně důležité pro přežití (např. peristaltika) se zpomalují nebo dokonce zastavují
 • - stahují se cévy v orgánech, bez jejichž fungování se tělo na chvíli obejde (např. ledviny, trávicí systém)
 • - cévy v játrech, v kosterních a v srdečním svalu se rozšiřují
 • - vzrůstá dechová frekvence a hloubka nádechů
 • - přeměnou glykogenu v játrech vzniká glukoza, zvyšuje se její množství v krvi
 • - dřeň nadledvinek produkuje adrenalin  a noradrenalin – hormony, které prodlužují výše popsané účinky

Přemíra výše uvedených účinků v případě, kdy člověk není bezprostředně ohrožen na životě a není tedy třeba rychle vzít nohy na ramena nebo se utkat v souboji na život a na smrt, způsobuje to, čemu se říká tréma. Má skutečné fyzické účinky (nejde o něco, co si člověk z dlouhé chvíle vymyslí), ačkoliv její vznik má na svědomí právě nervový systém.

Trocha adrenalinu neuškodí (proto ho taky příroda vymyslela). Ale přílišné množství způsobuje ono chvění a mrazení (pozn. – v angličtině krásně a výstižně „butterflies in stomach“, tedy doslova „motýli v žaludku“). Čím víc je člověk na vystupovaní zvyklý, tím pravděpodobněji dokážete účinky adrenalinu jakž takž udržet na uzdě.

Upřímně řečeno adrenalin je důvod, proč se mnoho lidí ve veřejném vystupování doslova vyžívá. Samozřejmě pokud nepočítáme slávu, peníze a bouřlivé ovace nadšených diváků

Adrenalin taktéž způsobuje u některých jeden zajímavý jev – hned po vystoupení v rekordním čase do sebe obrátí pár půllitrů, a přesto se necítí opilí (i když ono to na ně přece jenom za chvíli padne…). Důvod? Účinkem adrenalinu se, jak už bylo uvedeno, zpomaluje trávení.

Ale zpátky k žonglování… Při trénování vám v žilách nekoluje vyšší množství adrenalinu narozdíl od vystoupení před diváky. Následně toho se sice na jevišti snažíte předvést ten samý trik, ale výsledek je rozdílný (ať už lepší či horší).

Taky vaše podvědomí, pamatující si, že jste ten a ten trik naposledy pěkně zpackali, se rozhodne přidat trochu toho adrenalinu do žil. (Tato podvědomá reakce se vyvinula v dobách, kdy vzít do zaječích byl nejlepší způsob, jak vybruslit z nepříjemné situace. Na jevišti se, pravda, moc nehodí…)

Můžete zkusit občas obalamutit svoje podvědomí, aby vydalo pokyn k uvolnění adrenalinu, i když jde jen o obyčejný trénink. Účinek většinou není tak markantní, ale může vám pomoct zvyknout si na strach. Užitečné je třeba trénovat na „veřejnosti“ – třeba v parku.

A když už vás strach sevře do svých spárů a nechce pustit, je dobré:

 • - pomalu, klidně a zhluboka dýchat (ne jenom zvedat hrudník, ale dýchat pěkně do břicha - tzv. brániční dýchání)
 • - představit si, jak nádech postupuje celým tělem až k těm nejroztřesenějším svalům
 • - uvolnit čelo (nemračit se!)
 • - vyvarovat se stažení týlních svalů (což je normální reakce na pocit úzkosti) a neprohýbat se v bedrech - to pomůže uvolnit napětí v kyčelních kloubech
 • - uvědomit si, jak stojíte pevně na zemi, jak je vaše váha rozložená rovnoměrně na obou chodidlech, spíš na patách než na prstech
 • - představit si zlatou neviditelnou nit vedoucí z vrcholu hlavy někam nahoru, která se vás snaží vytáhnout a narovnat
 • - a ještě jednou: zhluboka dýchat!

Možná to všechno zní trochu hloupě a banálně, ale mě to opravdu pomohlo. Zkoušel jsem - nejen kvůli ovládnutí adrenalinu - jógu a poslední dobou také Chi gung (???) a obojí taktéž pomáhá. Pravidelný hluboký dech pravděpodobně účinkuje na nervový systém jako zpráva: „vždyť ona tahle situace není zas tak hrozivá“, a tím může snížit množství adrenalinu v krvi.

Mysl člověka spoutaného trémou však nebývá obvykle zaměřena na vnitřní stav jeho těla. Spíš se zaobírá myšlenkami na publikum kolem, na to, co se bude dít v příštích 15 vteřinách a na samotný fakt, že je nervozní a všichni na něj upírají své zraky. Jinými slovy – je mimo. Když však pocítí, že adrenalinu ubývá, cítí se o něco jistější, což zpětně způsobí zmírnění strachu.

Stejně jako u mnoha jiných problémů, popírání, že existují, nikomu nepomůže. Taky bezradné odevzdání se na milost a nemilost podvědomí, není nic k doporučení. Ale pochopit, co se vlastně děje, může být začátkem k ovládnutí vlastního těla. Stačí vidět i ten nejmenší úspěch a všechno se bude zdát o něco snadnější.

Micky O'Flannel

 

Příznaky strachu na jevišti

(z www.jugglingdb.com - Jason Kollum - Re: Help Required With Stage Fright)

Když tak mluvíme o té trémě… Mě tréma na jevišti úplně paralyzuje. Při vystoupení dokážu předvést cca 1/6 mých skutečných dovednost, bez přehánění. Vyjdu na jeviště a do tří minut se koupu ve vlastním potu, třesu jako ratlík a v puse mám sucho jako na Sahaře. A to se na každé vystoupení celkem důkladně připravuji. Před několika týdny jsem vystupoval na jednom dobročinném basketbalovém utkání při programu mezi poločasy. Dva týdny jsem ty triky pořád trénoval…byly tam takové pěkné přechody mezi triky, všechno bylo perfektně připraveno - nablýskaná žonglovátka, pořádný kostým… Před vystoupením jsem byl naprosto v klidu (mimochodem – v tělocvičně bylo kolem 150 lidí, já jsem vystupoval přesně uprostřed hřiště). Hned jak jsem si oblékl kostým a čekal až mě zavolají na hřiště, to na mě dolehlo. Začalo to staré známé chvění… Nevedl jsem si tak špatně, když se to tak vezme, i ten nejhorší trik celkem vyšel a lidi mi potom gratulovali k dobře odvedené práci.

Oni ovšem nevěděli, že na „jevišti“ jsem zapomněl dobrou polovinu triků a jediné dva triky se třemi míčky, na které jsem si vzpomněl, byly mills mess a shower. Všechno ostatní se mi vykouřilo z hlavy a celou dobu jsem spěchal, aby už bylo „po“.

Není to tak dávno, co jsem přemýšlel, že vystupování je něco, co bych jako žonglér MĚL dělat. A co já osobně dělat CHCI. Nejde o to, že bych se bál fatálního neúspěchu a posměch ostatních, protože to se ještě nikdy nestalo. Spíš jsem nervozní jenom kvůli tomu, že stojím na jevišti…jako by tyhle dvě věci šly ruku v ruce. Pořád to ale moc nechápu.

Jason Kollum

Komentáře
Přidat NovýHledat
yufi - :-) Super Administrator | 13:53:44 - 06.07.2006
avatar Ahoj Olí, je to zase fajn článek a dobrý překlad. Doufám, že jsi spokojena z mojí úpravou článku? Už se těším až přeložíš zbytek.
Olí - :-D Author | 22:11:45 - 06.07.2006
avatar jojo, jasně že jo zbytek (resp. druhá část) bude tipuju na přelomu července a srpna, až se vrátim z cest... mezitim vyber, jakej článek budeš chtít přeložit potom, jo?
Rezi Author | 22:28:30 - 26.07.2006
avatar Preklad je peknej, jen by u toho clanku nemusela bejt fotka Yufiho, a taky ze clanek napsala Oli a ne ze napsal.
yufi - re: Rezi Super Administrator | 23:07:47 - 26.07.2006
avatar
Rezi napsal:
Preklad je peknej, jen by u toho clanku nemusela bejt fotka Yufiho, a taky ze clanek napsala Oli a ne ze napsal.

Bohužel nemám dostatečnou zásobu vhodných fotografií, pokud máš nějakou vhodnou fotku (případně kdokoliv jiný) pošli (pošlete) mi ji e-mailem a já pokud bude alespoň trochu ladit k článku tak ji vyměním.
ADE Author | 23:16:16 - 28.07.2006
Dej k tomu fotku Reziho
MCMystic - muzika Registered | 19:27:22 - 21.01.2008
potreboval bych nutne poradit jakou konkretni hudbu zvolit k zonglerskemu vystoupeni kdyby slo tak primo odkazy;-) diky kdyztak na email: tdavis@seznam.cz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
Aktualizováno ( Sobota, 19 srpen 2006 )